Jesteś tym, co jesz. To powtarzane często w magazynach i portalach dla kobiet zdanie ma wiele sensu i mogłoby stać się jednym z Twoich najważniejszych przykazań urodowych. Jeśli dbasz o stan swojej cery, walczysz z trądzikiem lub zależy Ci na opóźnieniu procesów starzenia — w pierwszej kolejności przeanalizuj swoją dietę, tak by wszystkie stosowane przez Ciebie metody mogły działać synergicznie.
Skóra Twojej twarzy przekazuje więcej, niż Ci się wydaje. Jest opuchnięta, nabrzmiała i wysuszona? Być może pijesz za dużo alkoholu. Masz cienie i worki pod oczami, a na brodzie pojawiają się białe plamki i grudki? To może być nietolerancja laktozy. Twoja cera jest poszarzała, zmizerniała i masz wypryski w różnych miejscach na twarzy? Możliwe, że spożywasz za dużo cukru. Cukier może jednak powodować dużo gorsze zmiany na Twojej skórze niż tylko kilka pryszczy. Sprawdź jakie.
Chcesz mieć jędrną i młodą skórę? Nie jedz cukru.
Kiedy myślisz o ograniczeniu cukru, pewnie w pierwszej kolejności kojarzysz to z odchudzaniem. To słuszne skojarzenie. Nadmierna ilość węglowodanów spożywanych wraz ze słodyczami, białym pieczywem, ryżem czy makaronem ma bezpośredni wpływ na gromadzenie się tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, szerszy obwód w pasie i więcej kilogramów na wadze. Cukier ma jednak inny, równie zgubny wpływ na Twoje ciało. Jego nadmierne spożywanie powoduje… przyspieszenie procesu starzenia się skóry twarzy.
Jeśli jesz za dużo produktów zawierających cukier, glukoza w nim zawarta „przykleja się” do włókien kolagenu i elastyny w Twojej skórze, sprawiając, że tracą one elastyczność i sprężystość, jak opisuje w swojej książce „Joga Piękna” Marta Kucińska, biolożka, konsultantka ajurwedy i certyfikowana nauczycielka jogi twarzy: Skóra staje się cienka i pokryta przedwcześnie zmarszczkami, zwłaszcza pod oczami, gdzie z natury jest cienka i delikatna. […] Twarz może stracić swój naturalny, pełny kształt, ponieważ cukier zaburza dystrybucję tłuszczu w organizmie. W wyniku tego procesu twarz staje się wychudzona i nabiera wyrazu „zabiedzonej”.
Zmarszczki to nie jedyny efekt uboczny spożywania cukru. Kolejnym są krostki i pryszcze rozsiane na całej powierzchni skóry twarzy. I nie tylko! Mogą się one pojawić także na klatce piersiowej i na ramionach. Cukier wpływa też na odcień Twojej cery. Jeśli jesz go dużo, podnosisz w swoim organizmie poziom insuliny, a co za tym idzie również kortyzolu, który ma bezpośredni wpływ na blady i ziemisty odcień skóry. Niezbyt atrakcyjna perspektywa, prawda?
Cukier a choroby skóry — co powinnaś wiedzieć, tocząc walkę z trądzikiem?
Trądzik może się pojawić w Twoim życiu niezależnie od wieku. Zaburzenia hormonalne powodujące zmiany trądzikowe mogą dać o sobie znać zarówno nastolatce, jak i kobiecie po trzydziestce. Działaj holistycznie – udaj się do dermatologa, używaj dobrych kosmetyków i wprowadź konieczne zmiany w swojej diecie. Jedną z nich jest odstawienie cukrów prostych, czyli glukozy i fruktozy.
Kiedy jesz za słodko, w Twoim ciele wzrasta poziom insuliny i kortyzolu. Nadmiar insuliny wpływa na pogorszenie pracy białek, które wiążą się receptorem dla retinoidów, pochodnych witaminy A, stosowanych w leczeniu chorób skóry m.in. zmian trądzikowych. Niedobór tego białka powoduje nasilenie wzrostu komórek, a co za tym idzie pogorszenie trądziku.
Co robić kiedy walczysz z trądzikiem, ale jednocześnie tęsknisz za czymś słodkim? Zastąp słodycze owocami, ale ogranicz ich spożywanie, bo fruktoza zawarta w owocach też jest cukrem prostym – na szczęście znacznie zdrowszym. Do codziennej diety włącz węglowodany złożone (makaron razowy, brązowy ryż) i jedz dużo warzyw – ochotę na słodkie możesz też zagryźć marchewką. Spróbuj ograniczyć słodkie napoje gazowane, a najlepiej, gdybyś całkowicie z nich zrezygnowała.
Postanawiasz odstawić cukier – i co dalej?
Cukier uzależnia (naukowcy mówią, że do 8 razy bardziej niż kokaina), a odstawienie go jest wyzwaniem, ponieważ jest dodawany do bardzo wielu różnych produktów. Detoks cukrowy jest trudny, ale warto go przeprowadzić nie tylko dla dobrej kondycji skóry twarzy, ale i dla całego ciała. Według naukowców cukier potrafi uzależnić nawet osiem razy silniej niż… kokaina! Działa na mózg w taki sam sposób jak narkotyki czy nikotyna. Co więcej, od lat kojarzymy go z nagrodą. Kto z nas w dzieciństwie nie słyszał słów „Zjedz ładnie obiadek, a dostaniesz batonika”? No właśnie.
Porzuć cukier i poczuj się lżej. Zacznij od codziennego nawadniania organizmu — pij co najmniej 2 litry wody. Nawodniony organizm odczuwa mniejszy głód, a co za tym idzie, spożywa mniej niepotrzebnych kalorii. Zjadaj wysokobiałkowe śniadanie bazujące np. na jajkach, jogurcie, czy maśle orzechowym. W ciągu dnia wybieraj pełnotłuste przekąski — kromkę razowego chleba posmarowaną awokado, czy sałatkę z zielonych warzyw skropioną oliwą z oliwek. W momentach zwątpienia sięgaj po „mądrzejszy” cukier — dwie kostki ciemnej czekolady czy lampka czerwonego wina do wieczornej lektury nie wyrządzą w Twoim organizmie większego spustoszenia. Przede wszystkim jednak — bądź wytrwała. Przy odstawianiu cukru najtrudniejsze są pierwsze dni, za to uczucie lekkości, które towarzyszy pozbyciu się tego nałogu jest warte tych kilku męczących chwil.