Jak wraz z wiekiem zmienia się twarz?

Spis treści

Na wiele rzeczy w życiu mamy wpływ. Możemy wybrać kierunek studiów, kraj, w którym chcemy mieszkać, życiowego partnera czy przyjaciół. Są jednak takie, które dzieją się niezależnie od nas, na przykład mijający czas. Niestety, upływającego czasu nie możemy zatrzymać — możemy jednak zagospodarować go tak, żeby z każdej chwili wycisnąć dla siebie jak najwięcej dobrego.

Jedną z rzeczy, która zmienia się nieubłaganie wraz z płynącym czasem, jest nasz wygląd zewnętrzny. Czas szczególnie odbija się na twarzy, zmieniając gęstość skóry, dodając zmarszczek czy wpływając na jej owal. Napiszemy o tym ostatnim i zastanowimy się jak, wraz z wiekiem zmienia się owal twarzy oraz jak możemy w te zmiany ingerować.

Kolagen i elastyna – najwięksi przyjaciele młodej skóry

Wraz z upływającymi latami w skórze zaczyna się zmniejszać liczba włókien kolagenu i elastyny, które razem z kwasem hialuronowym są podstawowymi budulcami naszej skóry. Ilość kolagenu w skórze zmniejsza się każdego roku o około 1%. Ten proces rozpoczyna się już po 25. roku życia i skutkuje pojawieniem się zmarszczek (mimicznych, a następnie głębokich) oraz bruzd. Jasne, to absolutnie niesprawiedliwe, ale jednocześnie po prostu nieuniknione. Warto zatem wiedzieć, jak opóźniać te procesy — bo dobra informacja jest taka, że jak najbardziej możemy tego dokonać.

Jak kształt twarzy wpływa na jej starzenie się?

Zanim przejdziemy do opisania sposobów na zachowanie młodego wyglądu, opowiemy, jak wraz z wiekiem zmienia się owal twarzy. Każda twarz starzeje się inaczej i ma na to wpływ m.in. jej kształt.

Najszybciej starzeje się twarz owalna i podłużna z niewielkim nosem, zgrabną brodą, wysokim czołem, pełnymi ustami i okrągłymi policzkami. Dlaczego? Przy tym kształcie twarzy najszybciej pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe. Szybko też opadają policzki, tworzą się „chomiki”, a wiotczejąca skóra zaczyna „wystawać” poza owal twarzy.

Czas łaskawiej obchodzi się z twarzą okrągłą z małym podbródkiem i pucułowatymi policzkami. Taka twarz charakteryzuje się dobrym napięciem skóry. Pierwszym objawem starzenia się twarzy okrągłej są kurze łapki wokół oczu, czyli zmarszczki mimiczne. Taka twarz ma również tendencję do wiotczejącej skóry szyi i opadającego podbródka.

Mijający czas najpóźniej widać na twarzy kwadratowej, którą cechują symetryczne linie i mocno zarysowana szczęka. Kwadratowa twarz w pierwszej kolejności starzeje się wokół oczu i traci sprężystość skóry wokół ust, które zaczynają się układać w podkówkę.

Czy proces starzenia się skóry można opóźnić?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Mamy ogromny wpływ na tempo starzenia się skóry. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby trochę spowolnić czas? Zacznij od wyrobienia codziennych, dobrych nawyków — wysypiaj się, pij co najmniej 2 litry wody, regularnie wzmacniaj mięśnie i relaksuj ciało, stosuj filtry przeciwsłoneczne (także zimą), jeśli palisz papierosy — rzuć je jak najszybciej, do minimum ogranicz spożywanie alkoholu i cukrów prostych, do swojej diety wprowadź jak najwięcej warzyw i owoców, pielęgnuj cerę kosmetykami dobrej jakości.

Te nawyki to podstawa. Dla swojej skóry możesz jednak zrobić dużo więcej. Zacznij suplementować kolagen. Regularnie stosowany kolagen w tabletkach lub kolagen do picia spowalnia procesy starzenia się skóry, wspomagając jej naturalny proces wytwarzania tego białka. Zainwestuj w liofilizowany kolagen rybi, który współgra z naszym ciałem wspomagając odbudowę włókien białka w naszym ciele. Pamiętaj, że kolagen szybciej wytwarza się w obecności witaminy C — znajdź więc taki suplement, który będzie połączeniem obu składników.

Gimnastykuj i masuj swoją twarz. Młody i jędrny owal twarzy zachowasz także dzięki ćwiczeniom jej mięśni. W Facegroovin’ mamy dla Ciebie mnóstwo zestawów, dzięki którym opóźnisz procesy starzenia się skóry. Wyrób w sobie codzienny nawyk krótkiego masażu, który wykonasz, na przykład, podczas demakijażu. Twarz możesz masować opuszkami palców, solnym serduszkiem, płytką do gua sha lub… kuchenną łyżką ;). Brak czasu nie musi być wymówką, same mamy go mało, dlatego w Fg’ możesz wybierać zestawy ćwiczeń, filtrując po ilości minut, którą możesz dziennie na to poświęcić. A może raczej powinnyśmy napisać: zainwestować? Bo przecież dbanie o siebie to inwestycja i coś miłego, a nie kolejna rzecz do odhaczenia na liście rzeczy do zrobienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się już teraz!