Jak opóźnić procesy starzenia się skóry twarzy? Wyślij ją na trening!

Spis treści

Wielu z nas zależy na tym, żeby jak najdłużej zachować młody wygląd twarzy. Kupujemy w tym celu dobre kosmetyki i suplementy, inwestujemy w zabiegi u kosmetyczki, interesujemy się nowinkami ze świata beauty. Jedną z takich nowości jest gimnastyka mięśni twarzy, która działa napinająco, ujędrniająco i przeciwzmarszczkowo. Poznaj jej tajniki.

Twarz starzeje się trochę inaczej, niż reszta ciała. Skóra na niej jest cieńsza, dużo delikatniejsza, a rozbudowana ludzka mimika przyspiesza powstawanie zmarszczek. Na skórę twarzy działają też trochę inne procesy, niż na resztę powierzchni naszego ciała i jest ich niestety więcej, niż w przypadku skóry pleców, nóg czy brzucha. Dlatego też, jeśli chcemy cieszyć się jędrną i odżywioną skórą twarzy jak najdłużej — powinnyśmy o nią dbać z czułością, uwagą i codzienną regularnością.

Jesteś tym, co jesz

Zacznijmy od podstaw. Już wiesz, że palenie papierosów i picie alkoholu ma zgubny wpływ na stan Twojej skóry i bardzo przyspiesza jej starzenie. Wiesz też, że powinnaś do minimum ograniczyć spożywanie cukrów prostych i produktów je zawierających, bo glukoza w nich zawarta „przykleja się” do włókien kolagenu i elastyny, pogarszając ich sprężystość i elastyczność. Ale czy wiesz, że tak naprawdę każdy produkt, który zjadasz, ma jakiś wpływ na stan Twojej skóry? Przede wszystkim, unikaj więc żywności przetworzonej i gotowych posiłków do odgrzania — mogą zawierać szkodliwe substancje konserwujące. Na półce w supermarkecie zostaw też produkty ze zbyt długą listą składników, zaczynających się od litery E. Staraj się gotować od zera. Jedz dużo warzyw, chudego mięsa, ziaren zbóż i pij dużo wody. Dobra dieta, to prosta dieta. Nasze babcie powtarzały nam to od lat.

Gimnastyka twarzy — sposób na zmarszczki?

Zacznij ćwiczyć. I nie chodzi nam o typowy trening ciała, który kończy się wraz z okolicą szyi — jakby głowa była osobnym bytem. Zapominamy, że ciało to konstrukcja oparta na kościach i mięśniach, które znajdują się także na powierzchni naszej twarzy. Zaniedbane i słabe mięśnie powodują opadanie policzków, migrację poduszek tłuszczowych, a w rezultacie zmianę kształtu twarzy i szybsze pojawianie się zmarszczek. Dobra informacja jest taka, że mięśnie twarzy — tak, jak wszystkie inne mięśnie naszego ciała — możemy trenować.

Metoda Facegroovin’ opiera się na faktach — głowa i ciało to jeden organizm, więc wszystko, co robisz na rzecz jego dobrostanu, wzajemnie na siebie wpływa. Ćwiczenia to nie wszystko — zmobilizowane i spięte mięśnie trzeba później rozmasować i rozluźnić. Ważna jest powięź i ważne są pełne zakresy ruchu, a nie jak w przypadku grymasów twarzy — tylko zacisk mięśni. Nasza aplikacja za pomocą sprytnego algorytmu zbierze Twoje preferencje i potrzeby oraz czas, jaki masz na codziennie ćwiczenia, a następnie ułoży Ci spersonalizowany plan treningowy zawierający zarówno masaż, jak i ćwiczenia mięśni. Z Facegroovin’ zadbasz także o odpowiednią postawę ciała.

Noś się prosto, jakbyś miała na głowie koronę

Na szybkie starzenie się skóry twarzy mają też wpływ codzienne nawyki, które wykonujesz automatycznie i bezrefleksyjnie. Pierwszy z nich to… sposób, w jaki używasz smartfona. Instagram najczęściej przeglądasz, leżąc na kanapie ze zgiętą szyją? A może siedząc z pochyloną brodą? Oba sposoby pomagają grawitacji robić to, co i tak już jej świetnie wychodzi — przyspieszać opadanie policzków, zmieniać owal twarzy i tworzyć drugi podbródek. Telefon staraj się trzymać na wysokości oczu, tak, żebyś nie musiała zbytnio pochylać głowy. To samo tyczy się książek i czytników.

Pracujesz przy komputerze i w pozycji siedzącej spędzasz większą część dnia? Zwróć uwagę na swoje miejsce pracy i postawę jaką przyjmujesz, patrząc w ekran i klikając w klawiaturę. Twój kręgosłup ma niebagatelny wpływ na szybsze starzenie się skóry twarzy — zgarbiony powoduje pochylenie się twarzy do dołu i wzmacnia działanie grawitacji na tkanki. Plecy powinny pozostawać proste, a głowa i kręgi szyjne w linii prostej z kręgosłupem. To trudna pozycja i wymagająca sporo dyscypliny, ale warto jej sumiennie pilnować. Regularny trening z Facegroovin’ pomoże Ci wzmocnić mięśnie grzbietu i pośladków, a te przyczynią się do wyprostowanej sylwetki, która wpłynie na wolniejsze starzenie się twarzy.

Pokaż mi swój dekolt, a powiem Ci, jak śpisz

Przyjrzyj się także temu… jak śpisz. Pozycja podczas snu ma wpływ na pojawianie się tzw. zmarszczek sennych, które szczególnie polubiły naszą szyję i dekolt. Najbardziej sprzyja im spanie na boku i brzuchu. Tak, wiemy, że zmiana ulubionej pozycji zasypiania nie jest prostą sprawą — ale dla dobra prezencji skóry twarzy warto ćwiczyć spanie na plecach. Warto również zainwestować w lepszej jakości pościel (np. jedwabną) lub w specjalną poduszkę przeciwzmarszczkową, która wyprofilowana jest tak, żeby nawet w trakcie spania na boku nie powodowała odkształceń twarzy.

Masz ogromny wpływ na szybkość starzenia się skóry twarzy, więc weź sprawy w swoje ręce, i do pielęgnacji kosmetykami czy u kosmetyczki dołóż mniej konwencjonalne metody pracy z upływającym czasem. Efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się już teraz!